Stanisław Wysocki, urodzony w 1949 roku w Ełku, to wyróżniający się polski rzeźbiarz, którego prace zachwycają nie tylko w kraju, ale i za granicą. Jego artystyczna podróż rozpoczęła się w latach 1978-1980, kiedy to studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W roku 1980, Wysocki podjął praktykę w uznawanej niemieckiej odlewni rzeźb, "Hermann Noack Bildgiesserei", mieszczącej się w Berlinie Zachodnim.
Podczas trzyletniej pracy w tej renomowanej instytucji, doskonalił technikę odlewów na wosk tracony, co miało ogromny wpływ na jego przyszłą twórczość. W odlewni powstawały również dzieła takich znakomitych artystów jak Henry Moore oraz Kenneth Armitage. Równocześnie z praktyką, Wysocki rozpoczął studia w Hochschule der Künste, znanej akademii sztuki w Berlinie.
Po kilku latach spędzonych za granicą, w 1986 roku powrócił do Wrocławia, gdzie związał się z lokalnym środowiskiem artystycznym. W 1990 roku, wraz z grupą wrocławskich artystów, zaprezentował swoje dzieła w Cannden Art Center w Londynie. Jego pierwsza indywidualna wystawa odbyła się w 1991 roku w wrocławskiej "Desie", zlokalizowanej przy placu Kościuszki.
Od tego momentu, jego twórczość zyskiwała na popularności, znajdując zainteresowanie renomowanych galerii skandynawskich. Rzeźby Wysockiego stały się znane w takich krajach jak Anglia, Dania, Szwecja, Belgia, Francja oraz Niemcy, co świadczy o jego międzynarodowym uznaniu oraz wysokiej jakości artystycznej jego prac.
Ważniejsze prace
W twórczości Stanisława Wysockiego znajduje się wiele znaczących i pamiętnych rzeźb, które zdobyły uznanie zarówno wśród krytyków, jak i miłośników sztuki. Oto niektóre z jego istotnych prac:
- Powodzianka – zrealizowana we Wrocławiu w 1998 roku,
- „Krzyż Sybiracki” – umiejscowiony w kościele oo. Redemptorystów we Wrocławiu,
- Figura „Murzyna” stojąca na budynku przy pl. Solnym we Wrocławiu,
- Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego w Lubinie,
- Pływaczka – umiejscowiona w Wrocławiu w 2010 roku, w hali Wrocławskiego Centrum SPA przy ul. Teatralnej,
- Statuetka nagrody „Osobowość Roku” – wyróżnienie przyznawane pod patronatem miesięcznika Samochody Specjalne wydawanego przez Oficynę Wydawniczą MAZUR,
- Statuetka nagrody „Laur Ekoprzyjaźni” – przyznawana za wybitne zasługi na rzecz edukacji ekologicznej, na wniosek Redakcji miesięcznika Ekonatura,
- Pomnik papieża Jana Pawła II – zrealizowany we Wrocławiu przy kościele św. Maurycego w 2014 roku,
- Rzeźby eksponowane na największym liniowcu świata RMS Queen Mary 2.
Te dzieła przyczyniają się do kształtowania krajobrazu artystycznego regionu, pokazując wszechstronność i talent rzeźbiarza, jakim jest Stanisław Wysocki.
Przypisy
- Aw58: Pomnik Jana Pawła II przy kościele św. Maurycego we Wrocławiu. Wikimedia Commons. [dostęp 05.09.2020 r.]
- Beata Maciejewska: Rzeźba Pływaczki ozdobiła halę basenu przy Teatralnej. Gazeta.pl Wrocław, 21.09.2010 r. [dostęp 01.10.2010 r.]
- Figura Murzyna, północna strona pl. Solnego 2 - 3 na portalu polska-org.pl
- Popiersie marszałka Józefa Piłsudskiego w Parku Piłsudskiego Lubiniena portalu polska-org.pl
- Nagrody Wrocławia
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Siegfried Lenz | Kacper Filip Szelążek | Krystyna Rorbach | Tadeusz Mieczkowski (producent muzyczny) | Anna Garbolińska | Krystyna Chwin | Wojciech Niedzielko | Bogdan Łoś | Agnieszka Sadowska | Wojciech Bauer | Krystyna Kaplan | Urszula Kulbacka | Ryszard Chodźko | Grzegorz SierzputowskiOceń: Stanisław Wysocki (rzeźbiarz)