Kacper Filip Szelążek


Kacper Filip Szelążek, urodzony 28 kwietnia 1984 roku w Ełku, jest renomowanym polskim śpiewakiem, który w szczególności znany jest jako kontratenor.

Jego niezwykły głos oraz umiejętności wykonawcze przyciągają uwagę miłośników muzyki klasycznej, a także szerokiej publiczności.

Życiorys

„Kacper Filip Szelążek to utalentowany artysta, który swoje studia wokalne zakończył w 2016 roku na Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina w Warszawie, w klasie śpiewu prowadzonej przez dr. hab. Artura Stefanowicza. Wcześniej zdobył tytuł inżyniera na wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.

Jego debiut artystyczny miał miejsce w 2013 roku, kiedy to zadebiutował w partii Nerona w operze „Koronacja Poppei” Monteverdiego, wystawionej w Collegium Nobilium w Warszawie. Dwa lata później wystąpił w Salle Franc Martin Auditorium w Genewie. W 2013 roku, jako młody muzyk, Kacper otrzymał propozycję od Polskiego Radia na nagranie, które zrealizowano w postaci: Karol Szymanowski – Trzy fragmenty do słów Kasprowicza, Witold Lutosławski – 5 pieśni do słów Kazimiery Iłłakowiczówny oraz arie Sesta z opery „Juliusz Cezar” Händla. W ramach swojej kariery artystycznej miał również zaszczyt reprezentować Polskę na Konkursie Młodych Talentów EBU w Bratysławie (International Forum of Young Performers New Talent).

W repertuarze Szelążka znajdują się również partie oratoryjne, w tym pasje J.S. Bacha oraz kantaty kompozytorów takich jak Händel, Porpora, Vivaldi. Należy również podkreślić, że jest on jedynym kontratenorem na świecie, który wykonuje trzy poematy do słów Kasprowicza autorstwa Karola Szymanowskiego.

Artysta występował w takich miejscach jak: Filharmonia Narodowa w Warszawie, Teatro Ristori w Weronie, Teatro Thalia w Lizbonie, Sali Koncertowej Muzeum Puszkina w Moskwie, Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie, Studiu Koncertowym im. W. Lutosławskiego w Warszawie, Warszawskiej Operze Kameralnej oraz Dutch National Opera w Amsterdamie.

Nagrody i wyróżnienia

W ciągu swojej kariery Kacper Filip Szelążek zdobył liczne nagrody oraz wyróżnienia, które podkreślają jego talent i zaangażowanie w sztukę wokalną. W 2016 roku został nagrodzony prestiżową nagrodą Carlo Maria Giulini’ego podczas Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki, który ma miejsce w Warszawie. To wyróżnienie świadczy o jego wysokim poziomie artystycznym oraz umiejętnościach.

Kolejnym znaczącym osiągnięciem jest uzyskanie w 2017 rokuMedalu Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, gdzie otrzymał zaszczytny tytuł Magna cum Laude. To wyróżnienie odzwierciedla jego determinację oraz wysiłek, jaki wkłada w doskonalenie swojego rzemiosła.

Wybrane dzieła z repertuaru artysty

W dorobku artystycznym Kacpra Filipa Szelążka znalazły się liczne wybitne produkcje operowe, których wykonanie zasługuje na uwagę. W 2013 roku zadebiutował w roli Nerona w Koronacji Popeii Claudia Monteverdiego, która była realizacją zorganizowaną przez Instytut Opery.

Następny rok, 2014, przyniósł mu rolę Nerona w Agrippinie Georga Friedricha Händla, gdzie wystąpił u boku Anny Radziejewskiej w roli tytułowej Agrippiny. To ważne wydarzenie miało miejsce w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, a za dyrygenturę odpowiadała Lilianna Stawarz.

W 2015 roku artysta wystąpił w roli Bertardio w Rodelindzie, również Händla, co było częścią programu Instytutu Opery. Kolejny istotny moment miał miejsce w 2016 roku, kiedy zagrał tytułową rolę w Ariodante. W tej produkcji towarzyszyła mu Olga Pasiecznik w roli Ginewry.

W 2017 roku Kacper Filip Szelążek zadebiutował w roli Gilade w Farnace Antonio Vivaldiego, co miało miejsce podczas III Festiwalu Oper Barokowych w Warszawie. Dwa lata później, w 2018 roku, wystąpił jako Bacco w La morte d’Orfeo Stefano Landiego w Amsterdamie, pod dyrekcją Christophe Rousset.

W 2018 roku brał także udział w koncertowej wersji Juliusza Cezara Händla, występując w roli tytularnej pod dyrekcją Paula Esswooda. Produkcja ta odbyła się w Teatrze Wielkim w Poznaniu.

Rok 2019 obfitował w różne występy, w tym w rolach Eunuco w La finta pazza Francesco Sacratiego oraz Medoro w Orlando generoso Agostino Steffaniego. Obie produkcje miały miejsce w renomowanych miejscach, takich jak Opera Dijon czy Cutler Majestic Theatre w Bostonie.

Również w 2019 roku Kacper powrócił do Juliusza Cezara w roli Tolomeo oraz w Agrippinie jako Narciso. Występy te miały miejsce na międzynarodowych festiwalach, takich jak Festiwal George Enescu w Bukareszcie.

Podczas 57 Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego, artysta zaśpiewał jako część programu Christiny Pluhar Himmelsmusik z orkiestrą L’Arpeggiata w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.

W latach 2020-2021 kontynuował karierę, biorąc udział w różnych projektach, takich jak wykonania Carminy Burany Carla Orffa, Stabat Mater Pergolesiego oraz Mesjasza Händla w znaczących polskich instytucjach kultury. 2021 roku zagrał również u boku Ann Hallenberg w wersji koncertowej Agrippiny w Sztokholmie.

Ostatnie lata, w tym 2022 oraz 2023, to kolejne wspaniałe występy, w tym w roli Bertardio w Rodelindzie i kolejnych wykonaniach Koronacji Popeii w Europie, które odbyły się pod dyrekcją uznanych dyrygentów takich jak Raphaël Pichon oraz Emiliano Gonzalez Toro.

działania Kacpra Filipa Szelążka w świecie opery są nie tylko dowodem jego niezwykłych umiejętności wokalnych, ale także zaangażowania w szeroko pojętą sztukę.

Przypisy

  1. George Enescu Festival 2019
  2. Wręczenie Medalu Magna cum Laude 2017
  3. Opera Narodowa Warszawa - laureaci konkursu 2016
  4. Dutch National Opera successfully resurrects La morte d’Orfeo
  5. NYT - Instrumental Armies Do Battle at Amsterdam’s Opera
  6. Enescu Fesival
  7. Wywiad z Leonardo Garcia Alarcon
  8. Wyborcza.pl [online], poznan.wyborcza.pl [dostęp 14.10.2018 r.]
  9. Instytut Opery Rodelinda
  10. Instytut Opery L'incoronazione di Poppea
  11. Stowarzyszenia Dramma per Musica
  12. 2013 Semifinal competition "New Talent" in Bratislava

Oceń: Kacper Filip Szelążek

Średnia ocena:4.83 Liczba ocen:23