W Ełku znajduje się atrakcyjna promenada, która rozciąga się wzdłuż pięknego brzegu Jeziora Ełckiego. To unikalne miejsce posiada deptak o długości 6 km oraz szerokości 3,5 m, z czego 2 m jest przeznaczone dla ścieżki rowerowej, a 1,5 m dla pieszych. Promenada została wzbogacona o eleganckie latarnie, wygodne ławeczki oraz stoliki, a także specjalne miejsca na pozostawienie roweru.
Ta malownicza trasa oferuje możliwość uprawiania różnorodnych sportów, takich jak bieganie, jazda na rowerze czy rolkach, a także nordic walking. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, niezależnie od preferencji. Na odcinku promenady, który znajduje się na obszarze Centrum, można podziwiać drewniane rzeźby przedstawiające władców Polski aż do trzeciego rozbioru Rzeczypospolitej, co dodatkowo podkreśla historyczny charakter tego miejsca.
Przebieg promenady
Początek ełckiej promenady zlokalizowany jest przy ul. Grunwaldzkiej, w sąsiedztwie Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania. Następnie ścieżka kieruje się ulicą Kazimierza Pułaskiego, gdzie na Jeziorze Ełckim dostrzec można fontannę, która wieczorem jest podświetlana, a również miejskie plac zabaw, zapewniające rozrywkę dla dzieci.
W tej części promenady odbywa się szereg cyklicznych wydarzeń, takich jak piknik ułański, imprezy pod hasłem „Spotkajmy się na Promenadzie”, a także „Noc na promenadzie”. Warto wspomnieć o pikniku organizowanym z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W okresie letnim promenada tętni życiem dzięki „Kino pod gwiazdami”, które odbywa się w każdy czwartek wakacyjny, gdzie filmy wyświetlane są o godzinie 21.30 w lipcu, a o 21.00 w sierpniu, przy sprzyjających warunkach pogodowych.
Kierując się na południe, minąć można szereg pubów i restauracji, których atmosfera dostarcza kolejnych atrakcji. Kolejnym interesującym punktem jest zabytkowy most na Jeziorze Ełckim, za którym kryje się historia zamku krzyżackiego z początku XV wieku, wybudowanego w latach 1398–1406 unter kierownictwem komtura bałgijskiego – Urlicha von Jungingena, który później stał się mistrzem zakonu.
Idąc dalej promenadą i zmierzając w stronę miejskiej plaży, przechodzi się przez urokliwy „zielony mostek”, prowadzący na rzekę Ełk w rejonie jej ujścia do jeziora. Obok promenady, istotnym miejscem jest Centrum Edukacji Ekologicznej, które stało się miejscem zbioru dla turystów pieszych, rowerowych oraz kajakowych. W 2010 roku teren ten został zaadaptowany dla odwiedzających i wzbogacony o wiaty, grille oraz pomost, który służy kajakarzom. Znajdujące się tu Muzeum Jeziora wzbogaca edukacyjne walory miejsca.
Niedaleko Centrum, również przy promenadzie, znajduje się miejska plaża, gdzie odbywają się koncerty, widowiska oraz różne zabawy. To właśnie tam mają miejsce coroczne „Międzynarodowe Mazurskie Zawody Balonowe” oraz niepowtarzalny „Festiwal Sztuk Pirotechnicznych – Ełk Ogień i Woda”. Na końcowym odcinku promenady, przy schodach terenowych osiedla Jeziora, rozciąga się pomost w kształcie litery „T”. Po dalszym spacerze można dotrzeć do Hali Widowiskowo-Sportowej MOSiR-u, zlokalizowanej przy ul. św. M.M. Kolbego 11.
Obiekt ten jest wielofunkcyjnym miejscem do organizacji imprez okolicznościowych oraz rozgrywania zawodów sportowych, a także prowadzenia treningów i gimnastyki. W ten sposób spacer po ponad sześciokilometrowej promenadzie ełckiej dobiega końca. W przyszłości, władze miasta planują dalszy rozwój promenady pieszo-rowerowej wokół Jeziora Ełckiego.
Historia budowy
Obszar położony w centrum Ełku oraz tereny otaczające lokalne jezioro są objęte ochroną ze względu na cenny krajobraz. W przeszłości, przed wybuchem I wojny światowej, zabudowania miasta dochodziły niemal do samego brzegu jeziora. W okresie międzywojennym wzdłuż brzegu utworzono aleję, która oddzieliła zabudowania od wody. Niestety, przez wiele lat po II wojnie światowej Ełk zaniedbywał swoją stronę nadjeziorną. Wielu dawnych budynków nie odnawiano, a nowopowstałe często nie były zwrócone w stronę jeziora.
Wszystko zmieniło się po 1989 roku, gdy w Ełku doszło do utworzenia samorządu miejskiego. Przed tym okresem miasto rozwijało się głównie jako ośrodek przemysłowy, związany z branżą przetwórczą, rolno-spożywczą, drzewną oraz motoryzacyjną. Po zmianach ustrojowych zaczęto kłaść większy nacisk na turystykę oraz ochronę środowiska. Od 2001 roku intensywnie pracowano nad zagospodarowaniem Jeziora Ełckiego, co miało na celu przyciągnięcie turystów.
W ramach tych działań powstał projekt budowy promenady nad jeziorem, która była realizowana w trzech etapach:
- I etap: Od ulicy Grunwaldzkiej do plaży miejskiej,
- II etap: Od plaży miejskiej do schodów na osiedlu Jeziorna,
- III etap: Od schodów na osiedlu Jeziorna do ulicy św. Wojciecha.
W ramach ostatniego etapu powstał ponad kilometrowy odcinek ciągu pieszo-rowerowego z pomostem w kształcie litery „T” na jeziorze. Łączny koszt tej inwestycji wyniósł ponad 2 mln 600 tysięcy złotych.
Przypisy
- Galeria zdjęć – Piknik ułański na promenadzie. elk.pl. [zarchiwizowane z tego adresu]
- Spotkajmy się na promenadzie – Ełckie Centrum Kultury – ECK. eck.elk.pl. [zarchiwizowane z tego adresu 03.08.2014 r.]
- Mazurskie Kino pod Gwiazdami – Ełckie Centrum Kultury – ECK. eck.elk.pl. [zarchiwizowane z tego adresu 18.08.2011 r.]
- Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w Ełku.
- V Mazurskie Zawody Balonowe Ełk 2012 o Puchar Prezydenta Miasta.
- Ełk, Ogień i Woda – Ełckie Centrum Kultury – ECK. eck.elk.pl. [zarchiwizowane z tego adresu 14.08.2012 r.]
- Laserowa Noc na Promenadzie – Ełk. elk.wm.pl. [zarchiwizowane z tego adresu 18.10.2012 r.]
- MOSiR Ełk – Hala Sportowo-Widowiskowa. mosir.elk.com.pl. [zarchiwizowane z tego adresu 03.04.2013 r.]
- Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku. wsfiz.edu.pl. [zarchiwizowane z tego adresu 28.07.2012 r.]
- Fontanna na Jeziorze Ełckim – Zdjęcie #723619 – Ełk.
- Ełk galeria zdjęć – Plaża miejska. Galeria zdjęć polskich miast, zdjęcia Ełku. Ełk zdjęcia, zdjęcie Ełku, zdjęcia miast, mapa Polski, gps, aparaty cyfrowe.
- CEE – Strona główna.
Pozostałe obiekty w kategorii "Ulice i place":
Ulica Suwalska w Ełku | Ulica Tadeusza Kościuszki w Ełku | Plac Jana Pawła II w Ełku | Ulica Armii Krajowej w Ełku | Ulica Jana Kilińskiego w Ełku | Ulica Wojska Polskiego w EłkuOceń: Promenada Ełcka