Zenon Władysław Procyk, urodzony 22 marca 1953 roku w Ełku, to postać o znaczącym wkładzie w działalność spółdzielczą w Polsce. Jest on również wykładowcą i pełnił funkcję przewodniczącego Rady Miejskiej Olsztyna w latach 1998-1999.
Jego praca w sektorze spółdzielczym oraz aktywność samorządowa czynią go ważnym uczestnikiem życia społecznego i politycznego w regionie.
Życiorys
Zenon Procyk to znana postać, której kariera przebiegła przez różnorodne etapy i obszary. Rozpoczął swoją drogę od studiów na Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie, co zaowocowało pracą jako nauczyciel w Lidzbarku Warmińskim. W 1983 roku uzyskał tytuł doktora i rozpoczął wykłady na swojej macierzystej uczelni, gdzie pozostał do 1997. W swojej działalności naukowej koncentrował się na chemii rolnej, przyczyniając się do tego obszaru jako autor licznych publikacji naukowych.
Na początku lat 90. Procyk nawiązał współpracę ze Spółdzielnią Mieszkaniową „Pojezierze”. Początkowo pełnił rolę członka rady nadzorczej w latach 1992-1997, a później objął stanowisko prezesa spółdzielni, które zajmował od 1997 roku. Równocześnie przewodniczył Stowarzyszeniu Odbiorców Energii Cieplnej, Gazu, Energii Elektrycznej i Wody „Konsument”.
W swojej karierze politycznej w 1991 roku próbował zdobyć mandat poselski z ramienia koalicji Polskiej Partii Ekologicznej oraz Polskiej Partii Zielonych, jednak jego kandydatura nie odniosła sukcesu. W 1997 roku kandydował z ramienia Unii Pracy, a w 1998 roku uzyskał mandat radnego Rady Miejskiej. Był jednym z współtwórców koalicji AWS, UW oraz przedstawicieli spółdzielców, która rządziła miastem w latach 1998-1999, pełniąc w owym czasie obowiązki przewodniczącego Rady Miejskiej.
W 2002 roku po raz kolejny został wybrany do Rady Miejskiej z listy Komitetu Wyborczego Wyborców „Nasz Dom – Olsztyn”. W 2006 roku nie starał się o reelekcję. Jednak w 2010 roku bez sukcesu ubiegał się o mandat z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej, a w 2014 roku również próbował swoich sił w wyborach do sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego, jednak i ta kandydatura nie przyniosła oczekiwanego rezultatu.
Przypisy
- Wyniki wyborów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 21.09.1997 r. Cz. 1. Wyniki głosowania w okręgach wyborczych, Krajowe Biuro Wyborcze, Warszawa 1997.
- Wyniki wyborów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 27.10.1991 r. Cz. 1. Wyniki głosowania w okręgach wyborczych, Państwowa Komisja Wyborcza, Warszawa 1991.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Elżbieta Krajewska-Kułak | Stefan Michał Marcinkiewicz | Eduardas Gizevijus | Hans Helmut Wundsch | Ryszard Skawiński | Rafał Grząka | Adam Doliwa (fizyk) | Jarosław BuszkoOceń: Zenon Procyk